Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc w poprawie ogólnego samopoczucia

 

Regularna aktywność fizyczna powinna być głównym elementem leczenia mukowiscydozy w przypadku wszystkich osób z tą chorobą, niezależnie od wieku i stadium choroby.1  Należy jednak ćwiczyć z umiarem, a wszelkie nowe ćwiczenia należy omówić z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że są one bezpieczne i odpowiednie.

Uważa się, że aktywność zwiększająca częstość akcji serca i wzmacniająca mięśnie jest szczególnie korzystna dla osób z mukowiscydozą. Polecane są: bieganie, piłka nożna, pływanie lub taniec.2

Nie wszystkie sporty są odpowiednie dla osób z mukowiscydozą, należą do nich: aktywność związana z dużą wysokością (np. jazda na nartach) lub ciśnieniem w płucach (np. nurkowanie).3

Rozważając nową aktywność sportową trzeba pamiętać o tym, aby najpierw omówić to z lekarzem lub fizjoterapeutą i zastanowić się, jak dany sport wpłynie na codzienne życie. Łatwiej będzie przestrzegać aktywności fizycznej, która jest zarówno odpowiednio dobrana, jak i przyjemna.

 

Pamiętaj!

 • Każde ćwiczenie fizyczne jest lepsze, niż żadne.
 • Wybierz to, co lubisz, najlepiej przy uwzględnieniu ćwiczeń aerobowych.
 • Zastanów się nad ćwiczeniami, które możesz wykonywać z przyjaciółmi i/lub rodziną, aby mogli Cię wspierać i motywować.
 • Ćwiczenia mogą być rozłożone w ciągu dnia – nie trzeba ich wykonywać jednorazowo.
 • Najlepsze są ćwiczenia wykonywane przez 15 do 30 minut. Program ćwiczeń należy rozpocząć powoli, a następnie stopniowo go rozbudowywać.
 • Jeśli Twój organizm mówi Ci, że ćwiczenia są zbyt ciężkie lub zbyt intensywne, zwolnij lub przestań je wykonywać.
 • Należy zaplanować przyjmowanie leków, posiłków i spożywanie płynów z uwzględnieniem ćwiczeń fizycznych.

 

Sprawdź pogodę w czasie, kiedy chcesz ćwiczyć

Osoby z mukowiscydozą muszą zachować ostrożność, gdy na zewnątrz jest gorąco i wilgotno, ponieważ może to powodować stres cieplny. Wraz z potem wytrącana jest większa ilość soli z organizmu, dlatego ważne jest picie napojów izotonicznych (bogatych w elektrolity – sole chemiczne, takie jak sód i jony chlorkowe, które wspomagają funkcjonowanie komórek), aby uzupełnić sól.

  1. Smyth A, et al. European Cystic Fibrosis Society Standards of Care: Best Practice guidelines. J Cyst Fibros 2014; 13: S23 ̶ S42.

  2. John Hopkins Cystic Fibrosis Centre. Living with CF – Exercise. Available from: http://www.hopkinscf.org/living-with-cf/managing-treatments/exercise/. Accessed April 2019.

  3. Hirche T, et al. Travelling with cystic fibrosis: Recommendations for patients and care team members. J Cyst Fibros 2010; 9: 385 ̶ 399.