Sen i podróże

Sen i podróże

Zastanów się, jaki wpływ może mieć sen i podróże na codzienne czynności

 

Sen

Sen ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, ale wiele osób z mukowiscydozą doświadcza trudności lub zaburzeń w tym obszarze. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jakość snu − w tym kaszel, pewne leki i wzmożone oddychanie1.

 

Zaburzenia snu i niedotlenienie nocne (zmniejszenie dopływu tlenu) często występują u osób z mukowiscydozą, a w niektórych przypadkach może być konieczna terapia tlenowa2. W razie problemów ze snem lub zauważenia zmiany nawyków związanych ze snem należy zwrócić się po poradę do lekarza lub pielęgniarki.

 

Spanie w domu i poza domem

Jeśli planujesz nocować poza domem, pamiętaj, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków na czas wyjazdu. Jeżeli planujesz dłużej spać w weekendy lub w dni wolne od pracy, należy zaplanować czas, w którym będziesz przyjmować leki, aby nie pominąć żadnej dawki.

 

Podróże

Jeśli planujesz wyjazd, upewnij się, że zaplanujesz wszystko z góry, aby wiedzieć, jakie leki będą Ci potrzebne.

Przed dłuższym urlopem, zwłaszcza jeśli jest to wyjazd za granicę, dobrym pomysłem jest uzgodnienie planu leczenia ze swoim lekarzem.

Jeśli wiesz, że będziesz z dala od domu:

 • Weź zapas leku i innych materiałów na kilka dodatkowych dni, na przykład kilka dodatkowych tabletek lub masek nebulizatora.
 • Najlepiej przechowuj dodatkowe tabletki oddzielnie – w przypadku zagubienia jednej partii tabletek, nie zostaniesz bez leku.
 • Zapewnij sobie dostęp podczas podróży do wygodnych przekąsek zawierających tłuszcz. Może to być zdrowa przekąska, taka jak niewielka garść orzechów lub nasion.
 • Poinformuj inne osoby, dokąd jedziesz, a także zaopatrz się w dane kontaktowe lekarza lub pielęgniarki na wypadek, gdybyś potrzebował porady.

 

Podróże zagraniczne

Mukowiscydoza nie musi uniemożliwiać ci podróżowania za granicę. To wymaga jedynie trochę planowania.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką o wszelkich planowanych podróżach. Będą oni mogli omówić z Tobą placówki opieki zdrowotnej dostępne w miejscu docelowym oraz wszelkie kwestie związane z danym krajem.

Przygotowanie dokumentów

 Przed podróżą upewnij się, że dysponujesz wszystkimi niezbędnymi dokumentami, lekami na czas podróży oraz sprawdź dostęp do opieki medycznej w miejscu docelowym.

 

Mogą one obejmować3:

 • Szczegółowy raport medyczny i historię szczepień (w języku angielskim).
 • Świadectwo celne wykazujące, że możesz podróżować z lekami, igłami i zbiornikiem z tlenem (w zależności od potrzeb). Przydatne może być również pismo od lekarza wyjaśniające, które leki są wymagane i ich przybliżone ilości.
 • Szczegółowe informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej, w tym dane osoby kontaktowej w nagłych wypadkach.
 • Dane kontaktowe zespołu ds. opieki nad osobami z mukowiscydozą w kraju.
 • Dane kontaktowe ośrodka leczenia mukowiscydozy lub dobrze wyposażonego szpitala w miejscu docelowym.
 • Dane kontaktowe lokalnego stowarzyszenia pacjentów (jeśli istnieje).

 

Podczas podróży

Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas podróży zagranicznych, począwszy od ryzyka zakażenia podczas podróży samolotem, do wymogów bezpiecznego transportu leków, zmian klimatu i dostępności lokalnych obiektów opieki dla osób z mukowiscydozą3: Wszystkie te kwestie należy przed wyjazdem omówić z zespołem ds. opieki nad osobami z mukowiscydozą.

Jeśli podróżujesz samolotem, dobrym pomysłem jest poinformowanie linii lotniczych o swoich wymaganiach przed lotem, najlepiej w momencie dokonywania rezerwacji i kilka dni przed wylotem. Linia lotnicza powinna zapewnić Ci potrzebne wsparcie w zakresie bezpiecznego wejścia na pokład i zapewnić wygodę podczas lotu. W przypadku podróży z tlenem może być konieczne dokonanie pewnych ustaleń3.

Jeśli podróżujesz z lekami, najlepiej mieć je przy sobie w bagażu podręcznym. Jeśli nie jest to możliwe, należy mieć przy sobie tygodniowy zapas na wypadek zagubienia bagażu3.

  1. Jankelowitz L, Reid K, Wolfe L et al. Cystic Fibrosis Patients Have Poor Sleep Quality Despite Normal Sleep Latency and Efficiency. Chest 2005; 127(5): 1593 ̶ 1599.

  2. De Castro-Silva C, De Bruin VMS, Cavalcante AGM, et al. Nocturnal Hypoxia and Sleep Disturbances in Cystic Fibrosis. Pediatric Pulmonology 2009;44: 1143 ̶ 1150.

  3. Hirche T, et al. Travelling with cystic fibrosis: Recommendations for patients and care team members. J Cyst Fibros 2010; 9: 385 ̶ 399.