Utrzymanie pozytywnego nastawienia w mukowiscydozie (CF)

Ze względu na zabiegany styl życia często zdarza się, że ludzie odczuwają stany przygnębienia lub niepokoju. Przewlekła choroba, w tym również mukowiscydoza, może sprawić, że odczuwasz stany obniżenia nastroju, takie jak zmartwienie, smutek, samotność i żal – jest to normalne. Niektórzy spotykają się z tymi uczuciami codziennie (lub prawie codziennie), może to czasami utrudniać funkcjonowanie.1-4

Niezdolność do zachowania pozytywnego nastawienia może kolidować z zadbaniem o potrzeby medyczne, prowadząc do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Uznano to za istotną barierę w codziennej terapii.1,2,4

Poniżej w skrócie przedstawiono zestaw czterech strategii, które mogą pomóc w utrzymaniu pozytywnego nastawienia u osób chorych na mukowiscydozę.

Utrzymanie pozytywnego nastawienia

Ograniczenie stresu, pozytywne myślenie, wysypianie się, odpowiednia dieta. Te wszystkie aspekty wpływają na utrzymanie pozytywnego nastawienia. Aby dobrze zacząć, wypróbuj wskazówki i triki przedstawione poniżej.

    Zarządzanie codziennym stresem

    Czy nadążanie za spotkaniami, szkołą, pracą, rodziną i przyjaciółmi sprawia, że kręci Ci się w głowie? Jeśli tak, rozważ użycie poniższych strategii, aby trzymać stres pod kontrolą:

    Radzenie sobie na miejscu:

    • Weź głęboki oddech! Wykazano, że głębokie oddychanie zmniejsza stres.5 Oto łatwe ćwiczenie, które możesz wypróbować, aby odczuć natychmiastowe rozluźnienie:

    • Oddychanie brzuszne

      1. Usiądź lub połóż się w wygodnej dla siebie pozycji.
      2. Jedną rękę połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej.
      3. Weź głęboki oddech przez nos, pozwól brzuchowi na unoszenie się bez poruszania klatką piersiową.
      4. Wydychaj powietrze jak podczas gwizdania. Użyj ręki na brzuchu, aby wypchnąć powietrze.
      5. Powtórz całość 3-10 razy.

    Zatłoczony pociąg lub autobus, zablokowany ruch lub szkolny korytarz mogą nie być idealnym miejscem do relaksu, ale ćwiczenia oddechowe można wykonywać również w tych miejscach, co pomoże przywrócić Ci spokój umysłu.

    • Spróbuj ćwiczeń relaksujących: istnieje wiele technik łagodzących stres – takich jak joga i medytacja. Nie tylko mogą one pomóc w radzeniu sobie ze stresem, ale również we wzmocnieniu układu odpornościowego.

    • Sprawdź swoją postawę: prosta postawa jest nie tylko oznaką pewności siebie, ale również sprawia, że ludzie czują się mniej zniecierpliwieni lub nerwowi. Wynika to z faktu, że prosta postura obniża poziom kortyzolu (hormon stresu)6
    • Pamiętaj o uśmiechu: uśmiech, nawet jeśli nie masz na niego ochoty, może faktycznie poprawić nastrój i złagodzić stres.7 Spróbuj pomyśleć o zabawnej sytuacji, która ostatnio Ci się przytrafiła.
    • Korzystaj z natury: udowodniono, że oglądanie zdjęć przyrody po stresującym wydarzeniu może doprowadzić do szybkiego odreagowania stresu.8,9

    • Zachowaj spokój i rób to, co Cię uszczęśliwia: spróbuj pisania, rysowania, czytania – wszystkiego, co pozwala Ci na zachowanie spokoju umysłu, wesprze Cię w wyciszeniu i pozwoli zapomnieć o źródłach stresu.

    Ulepszenie codziennej rutyny

    • Bądź zorganizowany: planery dzienne występują w różnych formach – od papierowych notatników po aplikacje na telefon. Spróbuj różnych opcji, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Może okazać się, że po zaplanowaniu działań, osiągniesz poczucie większej kontroli.

    • Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj: o mukowiscydozie. Albo i nie! Dzielenie się uczuciami z przyjacielem lub inną bliską osobą może zbliżyć Was do siebie i pomóc w budowaniu silniejszego poczucia wspólnoty i przynależności. Pamiętaj również, że wsparcie osób bliskich może stanowić dodatkowy bodziec, by pokonać trudniejsze chwile.

    • Zresetuj się i naładuj baterie: ciężki tydzień pracy może wybić Cię z rytmu. Nie pozwól jednak, aby dni pełne wyczerpujących spotkań stanowiły przeszkodę w odpoczynku. Czas w nocy i weekendy przeznacz na odpoczynek. Może to oznaczać zaczytanie się w grubej książce, obejrzenie serialowego hitu lub po prostu spotkanie ze znajomymi. „Czas dla siebie” może zdziałać cuda.

    Pozytywne myślenie

    Zachowaj pozytywne nastawienie dzięki tym trzem krokom:

    1. Skontroluj się sam: czy oddychanie sprawia Ci więcej trudności niż zwykle? Nie masz apetytu? Niezależnie od tego, czego doświadczasz, zanotuj swoje obawy dotyczące zdrowia, które być może będziesz konsultować z lekarzem.

    2. Wyznacz termin: nawiąż kontakt ze swoim lekarzem i upewnij się, że wyjaśniając powody swojej wizyty, będziesz w stanie podać szczegółowy opis. Nawet coś tak prostego jak umówienie wizyty może sprawić, że poczujesz większą kontrolę nad swoim zdrowiem.

    3. Skupienie się na tym, co sprawia Ci radość: po wizycie spróbuj podjąć aktywność, którą lubisz i maksymalnie się w nią zaangażuj.

    Moc snu

    Większość z nas doświadczyła tego, jak brak snu może wpłynąć na nasze zdrowie i sprawić, że będziemy odczuwać w ciągu dnia zmęczenie oraz drażliwość częściej niż zwykle. Badania wykazały, że brak snu ma związek z wieloma stanami zdrowotnymi.10

    Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci lepiej spać w nocy, tak abyś mógł mieć kontrolę nad każdą częścią swojego dnia. Pamiętaj, że jeśli masz problemy ze snem, należy porozmawiać ze swoim lekarzem o sposobach na lepszy sen w nocy.

    • Spróbuj się wyciszyć: ogranicz używanie telewizji, telefonu i tabletu przynajmniej na 30 minut przed snem. Postaraj się również pozostawić odpowiednio dużo czasu pomiędzy swoją rutyną terapeutyczną a położeniem się do łóżka. Pomoże Ci to oczyścić głowę i tym samym ułatwi zasypianie.

    • Włóż ciepłe skarpetki: ogrzanie zimnych stóp sprawi, że Twój mózg odbierze sygnał, że nadeszła już pora na sen. Im szybciej zajmiesz się zimnymi stopami, tym szybciej zaśniesz

    PL-20-2200045

      1. Eaton CK, et al. Misunderstandings, misperceptions, and missed opportunities: Perspectives on adherence barriers from people with CF, caregivers, and CF team members. Patient Educ Couns. 2020;103:1587–1594.

      2. Cystic Fibrosis Canada. (2020). The Canadian Cystic Fibrosis Registry 2019 Annual Data Report. Toronto, Canada: Cystic Fibrosis Canada.

      3. Quittner AL, et al. International Committee on Mental Health in Cystic Fibrosis: Cystic Fibrosis Foundation and European Cystic Fibrosis Society consensus statements for screening and treating depression and anxiety. Thorax. 2016;71:26–34.

      4. Brown DK, et al. Viewing nature scenes positively affects recovery of autonomic function following acute-mental stress. Environ Sci Technol. 2013;47:5562–5569.

      5. Mostajeran F, et al. Effects of exposure to immersive videos and photo slideshows of forest and urban environments. Sci Rep. 2021;11:3994.

      Treści powiązane