W tej części znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat mukowiscydozy. Na kolejnych stronach Ania i jej tygrys Tadeusz zebrali dla Ciebie informacje na temat tego, czym jest choroba, które narządy 
w Twoim organizmie nie funkcjonują prawidłowo i jak mukowiscydoza wpływa na Twoje życie.

Zrozumieć mukowiscydozę

Mukowiscydoza jest rzadką chorobą metaboliczną. Metabolizm to wszystkie procesy zachodzące w organizmie, dzięki którym może on wytwarzać energię.

Potrzebujesz energii, żeby grać w piłkę nożną, skakać na trampolinie lub kręcić hula hop. Potrzebujesz jej również do wszystkich procesów, które zachodzą w organizmie bez Twojego udziału, takich jak bicie serca, oddychanie czy tworzenie nowych komórek.

Całe Twoje ciało składa się z niewiarygodnie dużej liczby komórek. Żeby komórki mogły prawidłowo funkcjonować, trzeba dostarczać im pewne substancje, a inne z nich usuwać1.

Aby ten proces mógł sprawnie przebiegać, w komórkach znajdują się niewielkie kanały1. Można je porównać do drzwi. Jedną z takich ważnych substancji są jony chlorkowe. Przedostają się one do wnętrza komórek i opuszczają je właśnie przez takie drzwi (kanały)1. Organizm potrzebuje jonów chlorkowych do tworzenia soli, która znajduje się zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi2.

Image
cf-lungs1
Image
liver.png
Image
lungs

Co to jest komórka?

 

Każdy żywy organizm zbudowany jest z maleńkich komórek. Możemy je sobie wyobrazić jako niezliczone pojedyncze elementy przypominające klocki lub cegiełki.

Ludzkie ciało składa się z niewiarygodnej liczby 36 bilionów komórek – to 36 z 12 zerami3. W Twoim organizmie znajdują się różnego rodzaju komórki pełniące różne funkcje, takie jak komórki włosów, komórki skóry i wiele innych. Z komórek zbudowane są wszystkie narządy i inne części ciała.

Komórki nie żyją jednak zbyt długo. Stare komórki umierają i dlatego nieustannie powstają w ich miejsce nowe. Istnieją również organizmy, które składają się tylko z jednej komórki, np. pantofelek.

Image
ideas_r
Image
ideas_l

Image
Co to są kanały CFTR

 

U osób z mukowiscydozą niektóre kanały, tak zwane kanały CFTR, nie funkcjonują prawidłowo2.

Jest ich za mało lub nie działają poprawnie2. To tak, jakby do komórek brakowało drzwi albo czasami niektóre zacinały się i nie można by ich było otworzyć. W rezultacie jony chlorkowe nie mogą swobodnie wnikać do wnętrza komórek, ani się z nich wydostać2, przez co nie mogą prawidłowo pełnić swojej funkcji.

To właśnie dlatego powstaje lepki śluz, który zalega w szczególności w płucach, ale także w jelitach2.

Komórka z prawidłowo funkcjonującymi kanałami

Vertex_kanał CFTR 1250x668
Image
U osób z mukowiscydozą
Image
Komórka

Komórka z kanałami, które nie funkcjonują prawidłowo

Vertex_kanał CFTR niesprawny 1250x668
Image
Komórka1
Image
cf lungs 3
Image
Vertex_Tygrys_949x423
Image
Jak dziedziczymy mukowiscydozę

W ciele każdego z nas znajdują się tak zwane geny.

Geny decydują między innymi o tym, czy masz zielone czy niebieskie oczy, czy Twoje włosy są proste czy kręcone i jakiej długości jest Twój nos.

Na żadną z tych cech nie mamy wpływu. Zależą one od kopii genu dziedziczonej po ojcu oraz kopii genu dziedziczonej po matce, które razem tworzą nasz indywidualny kod genetyczny4.

Geny zawierają również dokładne instrukcje dla organizmu, dzięki którym może prawidłowo funkcjonować4. Czasami jednak 
w genach mogą zachodzić zmiany (tak zwane "mutacje")
, w wyniku których przestają one normalnie działać4.

Jeśli chorujesz na mukowiscydozę, do takiej zmiany doszło w pewnym bardzo specyficznym genie nazywanym skrótowo: gen CFTR4.

Oznacza to, że w Twoim organizmie powstaje zbyt mało kanałów CFTR i/lub są one niesprawne, o czym z pewnością zdążyłeś się już przekonać.

Image
genes
Image
genes1
Image
geny

 

 

Image
Narządy i objawy

Wiele narządów, takich jak płuca i narządy układu pokarmowego, jest od wewnątrz pokrytych śluzem2.

Ponieważ u osób z mukowiscydozą działanie jonów chlorkowych jest niewystarczające, śluz staje się gęsty, lepki i trudny do usunięcia2.

Gromadzi się on w różnych narządach ciała, co powoduje, że nie funkcjonują one prawidłowo. Może to powodować częstsze występowanie stanów zapalnych, infekcji, kaszlu, niestrawności i duszności2.

Image
heart
Image
kidneys
Image
Vertex_human body_1227×1406

Ważne informacje

 

Co to są narządy?

Narządy to części ciała, które są nam niezbędne do życia. Istnieją różne narządy, które wykonują różne zadania i razem tworzą organizm. Na przykład serce pompuje krew przez naczynia krwionośne, a płuca pomagają nam oddychać.

W naszym organizmie znajduje się wiele różnych narządów. Największym ludzkim narządem jest skóra. Pewnie słyszałeś też o wątrobie, śledzionie, nerkach, żołądku, jelitach, mózgu, tarczycy i mięśniach. Czy znasz jeszcze jakieś inne narządy?

Co to są objawy?6

Objawy to sygnały, wysyłane przez organizm, informujące o chorobie. Mogą to być dolegliwości, które sam odczuwasz lub symptomy, które lekarz stwierdza podczas badania.

Co to jest stan zapalny?

Stan zapalny to reakcja obronna organizmu na określony bodziec, taki jak uraz.

Stan zapalny może zostać wywołany przez bakterie, wirusy i grzyby, ale także przez wysoką lub niską temperaturę czy otarcie skóry. Organizm rozpoznaje tego rodzaju bodźce i posiada własny system obronny - układ odpornościowy.

Działa on podobnie do oddziału policji, walcząc z konkretnymi zagrożeniami. Kiedy to robi, Ty odczuwasz objawy choroby lub urazu, takie jak zaczerwienienie lub ból, ale także podwyższoną temperaturę (gorączkę).

Wiele chorób ma w nazwie słowo „zapalenie” - na przykład zapalenie oskrzeli. Oznacza to, że 
w danym narządzie
wystąpił stan zapalny.

Co to jest infekcja?

Do infekcji dochodzi, gdy szkodliwe drobnoustroje (nazywane też czasem zarazkami) dostają się do organizmu i mogą się w nim rozmnażać. Mogą to być na przykład bakterie, wirusy lub pasożyty.

Image
ideas_r
Image
ideas_l

W Polsce w niedługim czasie po urodzeniu każdego dziecka wiadomo, czy jest ono chore na mukowiscydozę.

Jest to możliwe, ponieważ w 2009 r. wprowadzono test na mukowiscydozę u wszystkich noworodków w Polsce.

Jeśli u dziecka rozpoznana zostanie mukowiscydoza, natychmiast rozpoczyna ono leczenie w specjalistycznym ośrodku i trafia ono pod opiekę zespołu specjalistów.

 

Image
doctors and newborn babies

 

Image
new-born-baby
Image
doctor

Ważna informacja

 

Co oznacza słowo diagnoza?6

Diagnoza to słowo pochodzące z języka greckiego, które oznacza „rozpoznanie” lub „osąd”. A więc stawiając diagnozę rozpoznajemy i nazywamy chorobę.6

Image
ideas_r
Image
ideas_l

Image
Trzy najważniejsze cechy mukowiscydozy

 

Image
Vertex_infografika
Image
Vertex_infografika_700×1269_02
Image
Vertex_infografika_700×1269_03

Opracowanie merytoryczne materiału: Dr hab. med. Irena Wojsyk-Banaszak.

Więcej ciekawych materiałów:

Image
CZYM SA NARZADY
Image
Spacer po lesie_image
Image
SLODKI EKSPERYMENT
    1. Meine Mukoviszidose und ICH. 2022. Wydawca: Mukoviszidose e.V.

    2. CFSource Kids Magazin. Numer 1. 2022 r. Wydawca: Vertex Pharmaceuticals GmbH.

    3. Cystische Fibrose - Krankheitsbild. 2021. Wydawca: Vertex Pharmaceuticals GmbH.

    PL-20-2400019